Co warto wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego?

Co trzeba wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego? Branża e-commerce rządzi się swoimi prawami i każdy nowy internetowy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z podstawowych kwestii, które dotyczą prowadzenia sklepu online, zanim jeszcze podejmie się jego otwarcia. Jakie są podstawy działania w wirtualnym świecie sprzedaży? Sprawdźmy.

Sklepy internetowe dają dużo możliwości

Coraz więcej osób decyduje się na założenie działalności, w której swoje produkty lub usługi oferowałoby przez internet. I trudno się temu dziwić, gdyż internet gwarantuje nam praktycznie niczym nieograniczone zasięgi przy znacznie mniejszych kosztach. To właśnie kwestia kosztów jest najbardziej kusząca dla początkujących przedsiębiorców, którzy poszukują możliwości sprzedaży swoich produktów w jak najbardziej atrakcyjnej dla nich formie. Sprzedaż jednak nie będzie „dziać się” sama. Zanim założymy sklep, koniecznie powinniśmy sprawdzić, jakie działania podjąć, aby zacząć skutecznie w nim sprzedawać.

sklepy internetowe

Sklepy internetowe – na jakiej platformie?

Pierwszym i niezwykle ważnym wyborem dla początkującego przedsiębiorcy internetowego jest wybór platformy w ramach której będzie on oferował swoje produkty. Zmiana platformy wiąże się zawsze z dodatkowymi kosztami, których oczywiście chcielibyśmy uniknąć. Zwłaszcza, gdy dopiero startujemy. Warto zatem dobrze przemyśleć to, która z opcji będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Mamy w zasadzie 3 do wyboru:

  • gotowa platforma sklepowe – oprogramowanie do prowadzenia sklepu dostępne jest w ramach abonamentu,
  • oprogramowanie darmowe,
  • dedykowany serwer i dedykowane oprogramowanie.

Pierwsza opcja jest polecana dla początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero co stawiają swoje pierwsze kroki w branży e-commerce. Dzięki niej będą oni mogli liczyć na wsparcie techniczne od strony serwisu, a szereg kwestii związanych z funkcjonowaniem sklepu zostanie dla nich wykonane z automatycznie. Co więcej, sklep w ramach platformy sklepowej mogą założyć nawet osoby niedysponujące dużym budżetem. Płatności są niewielki i wynoszą maksymalnie około kilkudziesięciu złotych na miesiąc. Co w porównaniu w innym wskazanymi przez nas rozwiązaniami są naprawdę znikome.

Drugą opcją jest wybranie darmowego oprogramowania do prowadzenia sklepu. Warto jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na profesjonalnym postrzeganiu naszej działalności przez klientów, to takie rozwiązanie nie będzie dla nas najlepsze. Rozwiązania darmowe nie będą nas kosztować gotówki, ale z pewnością mogą odbić się na naszym portfelu później. Gdy klienci nie będą chcieli dłużej od nas zamawiać ze względu na niedostosowanie serwisu lub jego dużą awaryjność. Raz stracone zaufanie jest praktycznie niemożliwe do odzyskania.

Ostatnia opcja, czyli sklep internetowy z dedykowanym oprogramowaniem i na dedykowanym serwerze jest niekoniecznie najlepszym pomysłem na początek. Głównie ze względu na wysokie koszty i ryzyko inwestycji. Jako początkujący przedsiębiorcy nie mamy tak naprawdę pewności, czego od takiego oprogramowania oczekiwać, a także nie wiemy, czy nasz pomysł na biznes po prostu się „sprzeda”.

Comments (No)

Leave a Reply