Dobry pomysł na biznes to początek sukcesu, jeżeli dodamy do tego czas, determinację oraz przemyślany plan to osiągnięcie celu będzie coraz bliżej. Niestety, nie zawsze idea i dobre chęci wystarczą, tym co może spowolnić lub nawet uniemożliwić rozpoczęcie lukratywnego biznesu, są finanse. W zależności do branży oraz rodzaju działalności, jaką chcielibyśmy rozpocząć, potrzebny nakład finansowy będzie różny. Ratunkiem dla dobrych pomysłów i kreatywnych ludzi są dofinansowania unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Dofinansowania unijne 2020– kto może ubiegać się o bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Najpopularniejszym programem, z którego pomysłowi przyszli przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” oferuje bezzwrotne dofinansowanie na założenie własnej firmy, w kwocie do 40 tysięcy złotych. Udział w programie mogą wziąć osoby, które przez minimum rok przed udziałem w programie nie prowadziły działalności gospodarczej, a także nie zalegają ze składkami na ubezpieczenie społeczne, oraz nie mają zaległości w urzędzie skarbowym.

Kto w szczególności może ubiegać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności 2020?
Mimo, że programy unijne zakładające bezzwrotne dotacje, lub pożyczki są ogólnie dostępne dla wszystkich, osoby spełniające niektóre kryteria mają większe szanse na pierwszeństwo w przyznaniu środków finansowych. Grupy społeczne, do których przede wszystkim kierowane jest wsparcie to:
- osoby niepełnosprawne
- osoby po 45 roku życia
- osoby do 25 roku życia
- osoby bezrobotne, pozostające bez pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy, w przeciągu minionych 2 lat;
- osoby mające problem z wejściem i utrzymaniem się na rynku pracy
- kobiety powracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym
- osoby zameldowane na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich
- kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy
- mieszkańcy małych miast, do 25 tys. mieszkańców, planujący rozpocząć działalność w sektorze innym, niż produkcja zwierzęca lub roślinna.
Na jaką pomoc mogą liczyć beneficjenci programu?
Osoby, które należą do jednej, lub kilku z wymienionych grup, a ich pomysł i biznesplan spełnia warunki projektu realizowanego w danej instytucji, mogą liczyć nie tylko na wsparcie finansowe, ale również na pomoc formalną oraz doradczą, w zakresie prowadzenia i promocji biznesu. Beneficjenci programu mogą skorzystać z doradztwa, a także różnorodnych szkoleń, przydatnych w rozpoczynaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Otrzymują oni również wsparcie pomostowe, przez pierwsze 6 lub 12 miesięcy prowadzenia działalności. Są to środki, które mogą wykorzystać na opłaty bieżące, takie jak ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, czy też czynsz za najem lokalu.
Comments (No)