Jak skutecznie pozyskiwać fundusze z UE?

Uzyskanie dotacji unijnej daje przedsiębiorstwom ogromne możliwości rozwoju. Szczególnie uprzywilejowani wydają się przedstawiciele branż IT oraz nowoczesnych technologii, gdyż w ich przypadku o wsparcie europejskie jest stosunkowo łatwo. Niemniej, ażeby rzeczywiście otrzymać pieniądze na założenie firmy lub jej rozwój, trzeba się często bardzo natrudzić. Niewielki błąd we wniosku o dotację może pozbawić szans na otrzymanie pieniędzy. Warto więc poprosić profesjonalną firmę o pomoc w uzyskaniu dotacji unijnych.

Na czym polega pomoc w uzyskaniu dofinansowania z UE?

Skuteczne pozyskiwanie funduszy z UE wymaga trafnego określania programu, z którego dane przedsiębiorstwo ma szansę otrzymać wsparcie. Wbrew pozorom nie zawsze jest to proste, zwłaszcza jeśli działalność przedsiębiorstwa jest specyficzna i trudno ją jednoznacznie sklasyfikować.

pomoc w uzyskaniu dofinansowania z UE

W kolejnym kroku przychodzi czas na wypełnienie wniosku. Niewątpliwie jest to najtrudniejszy etap, który tak naprawdę decyduje o powodzeniu starań o dofinansowanie. Wnioski o dotacje unijne powinny przedstawiać projekty jako przemyślane, innowacyjne  i rozwojowe. Dlatego też niezbędne jest poprzedzenie ich przeprowadzeniem szeregu badań i analiz. Choćby w tym obszarze pomoc w uzyskaniu dotacji unijnych jest niezbędna, gdyż bez fachowej wiedzy nie sposób przeprowadzić poprawne i przekonujące analizy finansowe czy SWOT. Wnioski o dotacje unijne powinny być zatem:

  • szczegółowe
  • treściwe
  • przekonujące

Warto pamiętać również o tym, iż wsparcie finansowe ze środków europejskich można łatwo stracić. Konieczne jest zatem poprawne raportowanie ich wykorzystania. Tym samym pośrednictwo w funduszach unijnych nie powinno kończyć się w momencie uzyskania wsparcia finansowego, lecz dopiero po jego wygaśnięciu.

Comments (No)

Leave a Reply