Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Założenie działalności gospodarczej przebiega na podobnych zasadach obojętnie, czy chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą, czy też o spółkę. Najczęściej jednak na założenie firmy decydują się osoby, które chcą pracować same dla siebie. Forma firmy wpływa na jej kształt, koszty założenia, jak również na opodatkowanie i dalsze prowadzenie. Jak założyć własną działalność gospodarczą i ile to kosztuje?

Założenie działalności krok po kroku

Na początku należy wybrać odpowiednią formę prawną dostosowaną do rodzaju działalności. Własna firma powinna też mieć odpowiednią formę opodatkowania, dobraną tak, by umożliwiała korzystanie z wszelkich ulg i prawidłowe rozliczanie dochodu. Zakładanie działalności gospodarczej wiąże się także z wybraniem odpowiedniego kodu PKD i dobrego biura rachunkowego – firma może prowadzić ewidencję samodzielnie lub współpracując z biurem rachunkowym. Kolejny krok to rejestracja firmy i wypełnienie wniosku CEIDG-1. Na koniec pozostaje już tylko założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki firmowej.

Własna firma – forma działalności i opodatkowanie

Jak już było powiedziane, na początku koniecznie trzeba wybrać formę prawną firmy i odpowiednie opodatkowanie. Można zdecydować się na spółkę lub na samodzielną działalność gospodarczą. To drugie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim nie wymaga kapitału zakładowego, prowadzenia pełnej księgowości i obejmuje więcej ulg oraz dotacji. Założenie działalności gospodarczej wiąże się także z wyborem opodatkowania – uzależnione jest ono od rodzaju biznesu, chęci korzystania z ulg czy wielkości potencjalnych przychodów. Do wyboru jest PIT, CIT, ryczałt od przychodów oraz karta podatkowa.

Rejestracja firmy

Najważniejszym krokiem jest niewątpliwie rejestracja firmy. Aby uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1, który następnie składany jest we właściwym urzędzie gminy. Dużym ułatwieniem jest fakt, że uzupełnienie wniosku o rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych CEIDG-1 pociąga za sobą jednoczesne zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i naczelnika urzędu skarbowego. W przypadku rejestracji w KRS sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Jaki jest koszt założenia firmy?

Koszt założenia firmy i dalszego jej prowadzenia zależy od jej formy prawnej. Najtańsza będzie jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna. Rejestracja odbywa się w CEIDG i jest bezpłatna. Inaczej sprawa wygląda w przypadku spółki handlowej – tu wymagane jest uzyskanie wpisu do KRS związanego z opłatą 500 zł oraz opłatą 100 zł za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ponadto taka spółkę zakłada się na podstawie umowy cywilnoprawnej lub w formie aktu notarialnego – do kosztów założenie firmy trzeba więc doliczyć obowiązkowy podatek od czynności cywilnoprawnych wysokości 0,5% wartości wkładów wniesionych do spółki. W przypadku formy aktu notarialnego trzeba się dodatkowo liczyć z opłatami dla notariusza.

Comments (No)

Leave a Reply