Jaka jest różnica między pożyczką a kredytem?

Kredyt i pożyczka – te dwa słowa często używane są zamiennie. Dzieli je jednak ogromna różnica. W poniższym artykule zostanie dokładnie wyjaśnione czym różnią się obydwa produkty.

Podstawowym faktem jest to, że kredytów gotówkowych może udzielać jedynie bank w  oparciu o ustawę prawo bankowe, natomiast pożyczki gotówkowej może nam udzielić każdy, kto posiada środki pieniężne i chce je nam pożyczyć, natomiast reguluje to kodeks prawa cywilnego.

Kredyt domeną banków

Kredyt to forma zarezerwowana jedynie dla banków, szczegółowo określa ją ustawa Prawo bankowe. Należy podkreślić również, że kredyty udzielane przez banki nie pochodzą z ich własnych środków lecz zazwyczaj z pieniędzy zdeponowanych wcześniej przez ich klientów. Umowa kredytu musi być zawsze sporządzona i zawarta na piśmie. Powinna zawierać termin zwrotu kapitału, wraz z odsetkami w formie rat i harmonogramu spłaty. Ponadto bank ma obowiązek sprawdzenia naszej historii kredytowej między innymi w BIK.

Najpopularniejsza: pożyczka

Pożyczki może z kolei udzielić każda osoba fizyczna. Może to być członek rodziny, znajomy, parabank czy zupełnie obca osoba. Jedynym warunkiem jest to, że pieniądze pożyczane muszą być własnością osoby udzielającej pożyczki. Kwestia umowy wygląda tutaj następująco: obowiązuje ona dopiero od kwoty 500 złotych, jednak warto ją sporządzić, aby w przypadku braku zwrotu pieniędzy mieć dowód dla sądu. Co do zasad takiej pożyczki, zależą one tylko i wyłącznie od pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy dlatego koszty mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od tego u kogo będziemy pożyczać pieniądze.

Jest jednak coś co łączy kredyt gotówkowy oraz pożyczkę i jest to dowolność finansowania. Zarówno w jednym jak i drugim wypadku nie musimy nikogo informować na co zostaną przeznaczone pożyczone środki. Wyjątkiem są tutaj kredyty celowe, jak kredyty hipoteczne czy samochodowe.

Comments (No)

Leave a Reply