Lokal pod działalność – na co zwrócić uwagę przy wynajmie?

Działalność handlowa lub usługowa, szczególnie taka, która zakłada wizyty klientów w firmie, wymaga atrakcyjnie położonego, estetycznego, odpowiedniej wielkości lokalu. Czy zdecydować się na jego kupno, czy też postawić na wynajem? Która opcja jest korzystniejsza dla przedsiębiorcy? Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze lokalu pod wynajem?

Lokal firmowy- wynajem czy zakup?

Stojąc przed decyzją wyboru obiektu, w którym będzie prowadzona działalność, początkujący przedsiębiorcy zastanawiają się na nad tym, jakie wyjście jest bardziej opłacalne, wynajem czy zakup? W przypadku dużego lokalu, położonego w atrakcyjnej pod względem biznesowym części miasta, z pewnością wynajem będzie bardziej ekonomiczny. Takie lokale kosztują nawet w granicach kilkuset tysięcy złotych, zaś ceny najmu są znacznie korzystniejsze. Jest jeszcze jeden atut takiego rozwiązania, mianowicie fakt, że firma nie musi być do końca swego istnienia związana z jednym miejscem. Jeżeli na przykład wielkość lokalu z czasem przestanie przedsiębiorcy pasować, można wynająć inny obiekt, nie martwiąc się o to, co się stanie z poprzednim, jak go korzystnie sprzedać i jak znaleźć fundusze na ten o większej powierzchni.

Czynniki wyboru

Oczywiście kluczowa jest wielkość lokalu. Zależy ona od rodzaju prowadzonej działalności. Niewielki sklepik odzieżowy będzie potrzebował o wiele mniej powierzchni niż duży zakład kosmetyczny. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko strefę przyjmowania klienta, ale także inne pomieszczenia, jak magazyn, pokój gospodarczy czy łazienki. Kolejna kwestia to wnętrze lokalu. Musi być od razu dostosowane do potrzeb konkretnego biznesu, ponieważ przebudowa w wynajmowanym obiekcie nie zawsze jest możliwa, a także generuje spore koszty. Znacznie opóźnia również start działalności.

Przy wyborze obiektu zwraca się także uwagę na jego położenie. Firma ma mniejszą szansę na sukces, jeżeli lokal będzie leżał w miejscu gdzie codziennie nie pojawia się zbyt wiele osób zainteresowanych ofertą. Dlatego firmy walczą o miejsca w centrum miast lub lokale w galeriach handlowych, chociaż ceny najmu takich wnętrz są stosunkowo wysokie. Po prostu taka inwestycja się opłaca ze wzgledu na duże ilości klientów przepływających codziennie obok siedziby firmy. Jednym z czynników wyboru będzie także z pewnością koszt najmu, jednakże najczęściej jest to element brany pd uwagę jako ostatni. Jeżeli obiekt jest wyremontowany, dopasowany do rodzaju firmy oraz znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, warto w niego zainwestować, ponieważ to się na pewno zwróci.

Comments (No)

Leave a Reply