Rodzaje wkładów kominkowych

Wybór odpowiedniego kominka, idealnie pasującego do aranżacji naszego salonu to dopiero początek. Równie istotny jest zakup dobrze dobranego wkładu, który będzie posiadał takie walory jak odporność na wysokie temperatury, brak podatności na korozję oraz wysoka akumulacja energii cieplnej. Jakie wkłady kominkowe można znaleźć na rynku i na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

Z czego składają się wkłady kominkowe?

Jedną z najistotniejszych części wkładów kominkowych są drzwiczki wykonane ze szkła. Ich główną funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa, a dodatkowo pozwalają one na kontrolowanie procesu spalania oraz ochronę ognia przed zaprószeniem. Wybierając produkt, warto zwrócić uwagę na szczelność drzwiczek, a także na ich kształt – do wyboru mamy szyby pryzmatyczne, panoramiczne oraz proste.

Szyber to element, który pomaga w odprowadzaniu dymu oraz wpływa na sprawność kominka. Najlepiej wybrać automatyczny, który zapobiegnie błędom podczas użytkowania.

wkłady kominkowe

Innymi ważnymi częściami kominka są regulatory dopływu powietrza, deflektor spalin, pojemnik na popiół (zwany również popielnikiem), wlot powietrza do spalania oraz króciec wylotu dymu. Wszystkie te elementy wpływają na wydajność kominka oraz komfort jego użytkowania – podczas zakupu warto więc skontrolować jakość każdego z nich.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkładów kominkowych?

Pierwszą istotną kwestią, jaką trzeba się zainteresować przy doborze wkładu, jest jego moc. Zwykle przyjmuje się, że 1kW pozwala na ogrzanie ok. 25 m3 – moc urządzenia należy więc dobrać do metrażu i wysokości wnętrza. Na tę kwestię wpływa również sprawność wkładu. Na rynku dostępne są produkty o sprawności od 60% do 83%, co oznacza, że na ciepło zamieniane jest 60-83% energii wytworzonej podczas spalania opału. Wybierając wkład, możemy zdecydować się na modele wykonane z żeliwa, stali oraz ich połączenia. Te pierwsze szybko akumulują i oddają ciepło, drugie zapewniają lekką i nowoczesną formę, a ostatnie łączą w sobie zalety obu pozostałych.

Rodzaje wkładów kominkowych

Do wyboru mamy dwa podstawowe typy wkładów kominkowych: powietrzne oraz z płaszczem wodnym. Te pierwsze są niezwykle popularne, zaś ich mechanizm działania polega na pobieraniu zimnego powietrza, ogrzaniu go i dystrybucji do pomieszczenia. Natomiast wkład kominkowy z płaszczem wodnym wyposażony jest w wymiennik ciepła, który podgrzewa wodę. Ta następnie trafia do grzejników rozmieszczonych w całym domu, a także może być wykorzystywana np. do kąpieli, mycia naczyń itp. Dzięki temu kominek ogrzewa budynek nawet po spaleniu drewna, a my możemy kontrolować wysokość temperatury.

Comments (No)

Leave a Reply