Środki na założenie firmy – gdzie ich szukać i jak je pozyskiwać?

Własna firma to marzenie wielu młodych i przedsiębiorczych ludzi. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na założenie własnej działalności mimo dysponowania planem i pomysłami na jego zrealizowanie. Potrzebne będą bowiem także środki na firmę. Bez pieniędzy na rozwój przedsiębiorstwa, nie uda nam się założyć własnej działalności. Na szczęście w wielu przypadkach można liczyć na dofinansowanie. Najbardziej popularne są środki unijne i wsparcie finansowe z urzędu pracy.

Jak pozyskać środki unijne?

Dofinansowanie unijne to najczęściej stosowana praktyka, która umożliwia założenie własnej firmy. W wielu przypadkach jest to jedyna szansa na wystartowanie ze swoją działalnością. Z Unii można uzyskać środki na firmę w postaci mikropożyczki lub dotacji. Nie oznacza to jednak, że każdy może liczyć na dofinansowanie i starać się o nie w dowolnym momencie. Najczęściej, nabór kandydatów do uzyskania dotacji ogłaszany jest raz w ciągu roku i trwa ok. miesiąca. W tym czasie można składać wnioski. Nie każdy wnioskodawca otrzyma pozytywną decyzję. Żeby mieć szanse uzyskać wsparcie unijne, należy spełnić kilka warunków. Wniosek może złożyć jedynie osoba pełnoletnia, która w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie posiadała zarejestrowanej działalności. Unia Europejska celuje przede wszystkim w osoby potrzebujące aktywizacji zawodowej. Największe szanse na uzyskanie środków posiadają osoby będące długo zarejestrowane jako bezrobotne czy matki po urlopie wychowawczym. Kandydat musi wybrać odpowiedni program, który najlepiej będzie odpowiadał profilowi jego działalności i potrzebom. Oprócz wniosku należy złożyć szczegółowy biznesplan. Przejście wstępnej selekcji oznacza zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, która ma potwierdzić, że kandydat zasługuje na dotację. Jego zadaniem będzie przekonanie komisji, że plan biznesu jest dobrze przemyślany i przyniesie zamierzony efekt, a także, że środki, o które się stara są niezbędne do rozpoczęcia działalności. W przypadku decyzji pozytywnej, kandydat będzie zobowiązany do rozliczania się ze sposobu pożytkowania środków unijnych i przeprowadzanych realizacji strategii biznesowych.

Dotacje urzędowe

Drugim najczęściej wybieranym wsparciem są dotacje z urzędu pracy. W tym przypadku nie ma żadnych wymagań dotyczących długości terminu pozostawania bezrobotnym. Kandydat musi jedynie posiadać taki status, wykazać, że wcześniej już nie uzyskał dotacji z urzędu lub Unii. Podobnie jak w przypadku dotacji unijnej, kandydat nie mógł mieć zarejestrowanej działalności w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy i nie mógł odmówić propozycji pracy, jeżeli taką otrzymał. W przypadku przyznania dofinansowania, należy odbyć szkolenie z zakresu przedsiębiorczości. Dotacja urzędowa jest bezzwrotna, jeżeli firma utrzyma się na rynku przynajmniej rok.

Comments (No)

Leave a Reply