W co warto zainwestować w 2018 roku?

Zamiast trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie, warto je zainwestować. Jeżeli uzbieraliśmy już pewną kwotę, dobrym pomysłem będzie pomnożenie kapitału. Dostępnych form inwestowania jest bardzo dużo, osobie niedoświadczonej może być jednak ciężko się zorientować, jaka jest ich opłacalność. Podpowiadamy, w co warto zainwestować w 2018 roku, aby móc liczyć nie tylko na zwrot kosztów, ale i spore zyski z inwestycji.

Polska giełda

Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku warto będzie zainwestować w spółki notowane na polskiej giełdzie. Z dużym prawdopodobieństwem opłacalne mogą okazać się inwestycje w akcje spółek z indeksu WIG20, ale i mWIG40. Warto w szczególności zwrócić uwagę na firmy z branży energetycznej oraz nowych technologii.

Inwestycja w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości kojarzy się z inwestycją dla najbogatszych. Tymczasem nie musimy mieć wcale ogromnych środków, by kupić pierwsze mieszkanie na wynajem. Możemy to zrobić zaciągając kredyt hipoteczny. Dochody z czynszu pozwolą nam na bezproblemową jego spłatę. Ceny nieruchomości w Polsce ciągle rosną i prawdopodobnie ten trend się utrzyma. W tej sytuacji zakup mieszka na wynajem może być doskonałym pomysłem na inwestycję długoterminową.

Obligacje skarbowe

Jeżeli szukasz inwestycji, która przede wszystkim będzie bezpieczna i zagwarantuje Ci zwrot kosztów, dobrym pomysłem mogą być obligacje skarbowe. Oczywiście, w tym wypadku nie możemy spodziewać się olbrzymich zysków, ale mamy też pewność, że nie stracimy. Inwestorzy detaliczni powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na 2-3 letnie obligacje skarbowe z z góry ustaloną stopą zwrotu.

Kryptowaluty

Inwestycje w kryptowaluty obarczone są dość dużym ryzykiem. Okazuje się jednak, że można na nich sporo zarobić. Dotyczy to zwłaszcza osób, które dość wcześnie zainwestują w daną kryptowalutę gdy nie cieszy się ona jeszcze dużym zainteresowaniem nabywców. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zanotują one wysokie spadki notowań.

Jak inwestować, aby nie stracić?

Przedstawione możliwości inwestowania różnią się między sobą pod względem opłacalności, oraz stopnia ryzyka. Najczęściej im bardziej ryzykowna jest dana inwestycja, tym więcej możemy zarobić. Aby zminimalizować ryzyko straty, warto wybrać strategię dywersyfikacji portfela. Oznacza to, że powinniśmy podzielić pieniądze i część z nich przeznaczyć na bezpieczniejsze inwestycje (na przykład w obligacje skarbowe), a część z nich w bardziej ryzykowne (na przykład kryptowaluty). W ten sposób zadbamy o częściowy zwrot kosztów, w przypadku gdyby któraś z inwestycji się nie powiodła.

Comments (No)

Leave a Reply